The New Era - All about Sweet Home since 1929

Crockers_Cars

Weather fails to slow Huskies in track opener

 

March 28, 2017

Photo by Scott Swanson RICKY YUNKE, center, and Austin Sills lead a pack of Huskies in the 800. In rear, from left, are Mason Hook, Noah Webb and Caden Knight.

Sweet Home’s track and field athletes opened their season in typical early spring weather – some sun, followed by driving rain and wind – at Cascade Thursday, March 23.

But Head Coach Dakotah Keys said he was happy with how the Huskies responded to the circumstances – multiple veterans posting all-time bests in their first competition of the year.

“I thought it went really well,” Keys said, adding that his veteran assistants also told him their athletes had a good day.

The Huskies got individual wins from junior Bethany Gingerich in the 300 hurdles (50.5) – her first attempt at that event and freshman Zoe James, in the high jump (5-0) and 400 (1:05.16.)

On the boys side, freshman Casey Tow won the high jump with a jump of 5-6 in windy, rainy conditions, and the 4x400 relay team of Nathan Hager, Hayden Nichol, Lance Hanson and Nick Rietz finished things off with a win in 3:46.74.

Sweet Home finished with 19 personal bests by athletes with previous experience in those events, not to mention a host of best times by those moving up from junior high.

Keys said he was proud of the Huskies, who didn’t let the foul weather that swept in for the second half of the meet stop them from doing what they needed to be ready to compete and cool down after events – showing focus.

“The best part was how good they did staying in it mentally,” Keys said.

Sweet Home will not compete as a team again until Thursday, April 6, when they host Elmira and Sutherlin, followed by their first big meet of the season on Saturday, April 8, at the Junction City Invitational, which is expected to include Creswell, Elmira, Estacada, Harrisburg, Junction City, La Pine, Monroe, Scio, Siuslaw, Toledo and Willamina.

Top Three and Sweet Home Finishers

Boys Results

Team Scores – (1) Cascade 98.2; (2) Sweet Home 59.4; (3) Jefferson 53.4; (4) East Linn Christian 35; (5) Willamette Valley Christian 14.

100 – (1) Brandon Martin (C) 12.01; (2) Justin Carpenter (SH) 12.38; (3) Nick Rietz (SH) 12.56; (5) Lance Hanson (SH) 12.92; (6) Austin Stevens (SH) 12.95; (9) Chase Blanco (SH) 13.17; (11) Noah Moore (SH) 13.28; (20) Brad Wolthuis (SH) 14.01; (25) Tristan Saultz (SH) 15.6; (26) Andrew Baham (SH) 17.64.

200 – (1) Brandon Martin (C) 23.71; (2) Alan Beckmann © 24.51; (3) Nick Rietz (SH) 25.01; (6) Hayden Nichol (SH) 25.14; (7) Nathan Hager (SH) 25.20; (8) Wes Parker (SH) 25.31; (9) Chase Blanco (SH) 25.71; (10) Noah Taraski (SH) 25.93; (18) Conner Russell (SH) 27.74.

400 – No Sweet Home Contestants

800 – (1) Ahmed Ibrahim (J) 2:07.39; (2) Rhett Osborne (ELCA) 2:08.96; (3) Jedaiah Wasson (ELCA) 2:14.74; (7) Ricky Yunke (SH) 2:30.36; (8) Austin Sills (SH) 2:31.08; (13) Noah Webb (SH) 2:53.58; (14) Caden Knight (SH) 3:06.78; (15) Mason Hook (SH) 3:10.94.

1500 – (1) Jedaiah Wasson (ELCA) 4:20.50; (2) Ahmed Ibrahim (J) 4:21.10; (3) Rhett Osborne (ELCA) 4:22.40; (7) Austin Sills (SH) 4:48.78; (8) Ricky Yunke (SH) 5:01.00; (9) Cameron Taber (SH) 5:02.00; (14) Noah Webb (SH) 5:32.10; (16) Caden Knight (5:47.30); (17) Mason Hook (SH) 6:23.00.

3000 – (1) Abdi Ibrahim (J) 9:56.7; (2) Nate Lack (C) 10:28.0; (3) Cameron Taber (SH) 11:00.84.

110 Hurdles – No Sweet Home Contestants

300 Hurdles – No Sweet Home Contestants

4x100 Relay – (1) Cascade 45.71; (2) Sweet Home (Nick Rietz, Justin Carpenter, Hayden Nichol, Trey Reed) 46.04; (3) Sweet Home “B” (Chase Blanco, Lance Hanson, Conner Russell, Austin Stevens) 48.40.

4x400 Relay – (1) Sweet Home (Trey Reed, Hayden Nichol, Lance Hanson, Nick Rietz) 3:46.74; (2) Jefferson 3:53.31; (3) Sweet Home “B” (West Parker, Noah Taraski, Nathan Hager, Ricky Yunke) 3:55.53.

Shot Put – (1) Cody Teal (C) 45-10½ ; (2) Gavin Betleyoun (C) 42.7½; (3) Dominic Fedrico (C) 37-6; (9) Noah Moore (SH) 33-5½; (10) Jake Swanson (SH) 33-3; (16) Sevin Carson (SH) 28-05; (18) Marc Kanngvesser (SH) 19-11; (19) Parker Justham (SH) 10-7.

Discus – (1) Dominic Fedreico (C) 125-11; (2) Cody Teal (C) 121-7; (3) Conner Pate (C) 100-1; (19) Mark Kanngvesser (SH) 42-2; (20) Parker Justham (SH) 29-4.

Javelin – (1) Justin White (C) 147-3; (2) Dillon Stutzman (SH) 138-10; (3) Jake Swanson (SH) 135-9; (4) Nathan Hager (SH) 132-8; (5) Noah Moore (SH) 132-7; (9) Casey Tow (SH) 126-7; (14) Ricky Yunke (SH) 126-7; (16) Robbie Yunke (SH) 103-6; (18) Parker Lemmer (SH) 96-5; (27) 80-11.

High Jump – (1-tie) Casey Tow (SH), Ben Johnson (ELCA) 5-6; (3) Nick Bartlett (C) 5-2; (4) Austin Stevens (SH) 5-0; (5-tie) Conner Russell (SH), Noah Taraski (SH) 4-8.

Pole Vault – No Sweet Home Contestants

Long Jump – (1) Cahl Peetz (WC) 19-2½; (2) Justin Carpenter (SH) 18-8; (3) Austin Stevens (SH) 18-3; (18) Andrew Baham (SH)

Triple Jump – (1) Shane Schnepp (C) 39-7; (2) Wes Parker (SH) 37-9; (3) Lance Hanson (SH) 36-1½.

Girls Results

Team Scores – (1) Cascade 97½; (2) East Linn Christian 86; (3) Sweet Home 37½; (4) Jefferson 27½; (5) Willamette Valley Christian 14½ .

100 – (1) Dahlia Rickman (ELCA) 13.15; (2) Bethany Gingerich (SH) 13.29; (3) Mackenzie Wilson (ELCA) 13.29; (11) Gracie Olson (SH) 15.11; (12) Alice Ramsey (SH) 15.13; (13) Ria Chiba (SH) 15.45; (19) Jinny Chawengchote (SH) 16.41.

200 – (1) Elisa Kanoff (C) 28.00; (2) Mackenzie Wilson (ELCA) 28.77; (3) Zoe James (SH) 29.26; (8) Ria Chiba (SH) 33.15; (11) McKenzie Yoder (SH) 34.16; (18) Jinny Chawengchote (SH) 38.52.

400 – (1) Zoe James (SH) 1:05.16; (2) Mikayla Cordle (J) 1:08.92; (3) Amanda Rogers (J) 1:09.88; (4) McKenzie Yoder (SH) 1:14.67.

800 – No Sweet Home Competitors.

1500 – No Sweet Home Competitors.

3000 – No Sweet Home Competitors.

100 Hurdles – No Sweet Home Competitors.

300 Hurdles – (1) Bethany Gingerich (SH) 50.5; (2) Kari Schurr (ELCA) 54.4; (3) Nyah Collins (C) 56.1.

4x100 Relay – (1) East Linn Christian Academy 51.3; (2) Cascade 52.7; (3) Sweet Home (Ria Chiba, Zoe James, Alice Ramsey, Bethany Gingerich) 53.9; (4) Jefferson 54.4; (5) Cascade “B” 56.6; (6) East Linn Christian Academy “B” 59.9; (7) Cascade “C” 1:01.1.

4x400 Relay – No Sweet Home Competitors.

Shot Put – (1) McKayla Horner (ELCA) 35-4; (2) Cori Sanders (ELCA) 28-8½; (3) Mollie Koobs (C) 25-3; (7) Megan Hager (SH) 23-4; (18) Makayla Griffin (SH) 17-1; (19) Sarah Hewitt (SH) 15-11; (22) Lauren Taber (SH) 13-1.

Discus – (1) McKayla Horner (ELCA) 110-2; (2) Cori Sanders (ELCA) 109-2; (3) Megan Hager (SH) 97-3; (12) Hailey Nicholson (SH) 63-8; (18) Sarah Hewitt (SH) 51-7; (21) Makayla Griffin (SH) 46-9; (24) Lauren Taber (SH) 33-5.

Javelin – (1) Kaelyn Worst (C) 114-2; (2) Sarah Falardeau (WVC) 105-11; (3) Hailey Nicholson (SH) 90-1; (5) Kendyl Stutzman (SH) 77-3; (6) Megan Hager (SH) 73-9; (8) Gracie Olson (SH) 63-3.

RIE CHIBA leads the field in her heat of the 200.

High Jump – (1) Zoe James (SH) 5-0; Meraiah Oien (J) 4-8; (3) Christy Powell (WVC) 4-8.

Pole Vault – (1) Amanda Wiebenga (C) 9-0; (2) Brooklynn Petterson (C) 8-0; (3) Gracie Olson (SH) 7-0.

Long Jump – No Sweet Home Competitors.

Triple Jump – (1) Dahlia Rickman (ELCA) 34-0; (2) Sarah Falardeau (WVC) 32-5½; (6) Gracie Olson (SH) 26-0.

 
 

Powered by ROAR Online Publication Software from Lions Light Corporation
© Copyright 2018