The New Era - All about Sweet Home since 1929

Crockers_Cars

Swimmers swamp foes in final meet

 

February 7, 2018

TORREE HAWKEN, below, and Sarah Hewitt pass during the 200 Freestyle.

With the district championships a week away, Sweet Home's swimmers left Coach Doug Peargin optimistic after they walloped Cascade, North Marion and Toledo Thursday, Feb. 1, in their final home meet of the season.

The Huskies honored their seniors "who set the standard for all the upcoming seniors," Peargin said. Sweet Home is losing Mia Davis, Carlos Galvez, Hikari Kawai, Rawlins and Rowland Lupoli, Cameron Taber, Katelynn Towry, Milah Weld, Seth Wright and Lauren Yon to graduation this year, but Peargin said he was pleased with what he saw from their understudies.

"We had too many PR's to even list, but I will commend Lauren Yon, who broke the school record in the 50 Freestyle while swimming her last home meet," he said. Yon, who has signed to swim at Oregon State University, won that event in 24.60, nearly three-quarters of a second ahead of the old record of 25.3 set by Rachel Ahola.

Sweet Home won 19 of 22 events.

In addition to Yon, who also took first in the 100 Freestyle, winners for the Husky girls were Sarah Hewitt in the 200 Freestyle and the 100 Backstroke, Megan Hager in the 100 Butterfly and the 200 IM, and Mia Davis in the 500 Freestyle.

Winners for the boys were Rowland Lupoli in the 50 and 500 Freestyles, Rawlins Lupoli in the 100 Breaststroke, Seth Wright in the 200 Freestyle, Bradley Wolthuis in the 100 Butterfly and Noah Dinsfriend in the 100 Backstroke.

Peargin said the Huskies are primed for this weekend's district meet at South Albany Pool.

"I'm really excited," Peargin said. "I think our boys are a slight underdog going into the district meet, to Salem Academy, and the girls could be really tight between Salem Academy, Sisters and ourselves.

"If we go into district and state healthy, we could be a force to be reckoned with."

Sweet Home vs. Cascade,

North Marion and Toledo

Top Three and Sweet Home Finishers

Girls Results

Team Scores – (1) Sweet Home 182; (2) Cascade 53; (3) North Marion 44; (4) Toledo 17.

200 Medley Relay – (1) Sweet Home "A" (Sarah Hewitt, Lauren Yon, Mia Davis, Megan Hager) 1:54.45; (2) Cascade 2:13.40; (3) Sweet Home "B" (Isabel Rodriguez, Torree Hawken, Milah Weld, Ella Parker) 2:16.75; (4) Sweet Home "C" (Maren Weld, Katelynn Towry, Hikari Kawai, Brook Womack) 2:34.50; (5) North Marion 3:00.01; (6) Toledo 3:00.19.

200 Freestyle – (1) Sarah Hewitt (SH) 2:06.35; (2) Ella Parker 2:19.73; (3) Torree Hawken 2:24.50.

200 Individual Medley – (1) Megan Hager 2:19.19; (2) Chloe Lone Elk 2:41.75; (3) Brook Womack 3:00.55.

50 Freestyle – (1) Lauren Yon (SH) 24.60; (2) Mia Davis (SH) 27.50; (3) Sammi Reid (Toledo) 29.03; (6) Samantha Coats 29.85; (7) Hikari Kawai 31.06; (8) Katrina Reynolds 31.21; (10) Annaleea Shuttlesworth 33.40; (15) Lauren Taber (SH) 36.51; (16) Olivia Martineau (SH) 36.89.

100 Butterfly – (1) Megan Hager (SH) 1:00.57; (2) Min Wei (C) 1:04.70; (3) Milah Weld (SH) 1:22.23; (4) Isabel Rodriguez (SH) 1:24.54.

100 Freestyle – (1) Lauren Yon (SH) 55.00; (2) Torree Hawken 1:04.82; (3) Samantha Coats (SH) 1:08.31; (6) Katrina Reynolds (SH) 1:10.72; (7) Maren Weld (SH) 1:16.37; (11) Lauren Taber (SH) 1:20.83; (13) Katelynn Towry (SH) 1:24.89.

500 Freestyle – (1) Mia Davis (SH) 5:28.86; (2) Ella Parker (SH) 6:12. 67; (3) Brook Womack (SH) 6:46.12.

200 Freestyle Relay – (1) Sweet Home "A" (Milah Weld, Samantha Coats, Sarah Hewitt, Lauren Yon) 1:52.63; (2) Cascade 1:57.41; (3) North Marion 2:04.00; (4) Sweet Home "B" (Maren Weld, Olivia Martineau, Katrina Reynolds, Hikari Kawai) 2:14.75; (5) Toledo 2:40.33.

100 Backstroke – (1) Sarah Hewitt (SH) 1:05.88; (2) Chloe Lone Elk (C) 1:13.00; (3) Isabel Rodriguez (SH) 1:16.47; (5) Maren Weld (SH) 1:29.81.

100 Breaststroke – (1) Min Wei (C) 1:15.89; (2) Milah Weld (SH) 1:28.39; (3) KaiLee Jones (NM) 1:33.53; (6) Katelynn Towry (SH) 1:46.44.

400 Freestyle Relay – (1) Sweet Home "A" (Mia Davis, Hikari Kawai, Torree Hawken, Megan Hager) 4:11.64; (2) Sweet Home "B" (Brook Womack, Ella Parker, Samantha Coats, Isabel Rodriguez) 4:37.00; (3) North Marion 5:14.81; (4) Sweet Home "C" (Lauren Taber, Olivia Martineau, AnnaLeea Shuttlesworth, Katrina Reynolds) 5:19.94.

Boys Results

Team Scores – (1) Sweet Home 146; (2) North Marion 98; (3) Cascade 33; (4) Toledo 17.

200 Medley Relay – (1) Sweet Home "A" (Rawlins Lupoli, Cameron Taber, Rowland Lupoli, Seth Wright) 1:53.89; (2) North Marion 2:17.83; (3) Cascade 2:33.37; (4) Sweet Home "B" (Zech Brown, Hayden Deatherage, Noah Dinsfriend, Hunter Calderwood) 2:33.42; (5) Toldeo 2:41.05.

200 Freestyle – (1) Seth Wright (SH) 2:02.34; (2) Cameron Taber (SH) 2:02.92; (3) Hunter Calderwood (SH) 2:32.98.

200 Individual Medley – (1) Lucas Toth (NM) 2:16.50; (2) Bradley Wolthuis (SH) 2:26.44; (3) Ben Netter (NM) 2:31.95; (4) Dakota Seward (SH) 2:42.49; (5) Noah Dinsfriend (SH) 2:51.04.

50 Freestyle – (1) Rowland Lupoli (SH) 22.28; (2) Joe Torian (NM) 24.47; (3) August Bergquist (C) 27.33; (6) Carlos Galvez (SH) 29.36; (7) Zech Brown (SH) 30.78; (12) Evan Davis (SH) 34.36.

100 Butterfly – (1) Bradley Wolthuis (SH) 1:04.79; (2) Cameron Taber (SH) 1:09.62; (3) Ben Netter (NM) 1:12.54.

100 Freestyle – (1) Lucas Toth (NM) 54.04; (2) Seth Wright (SH) 55.14; (3) Mauricio Verastegui (NM) 1:05.78; (5) Carlos Galvez (SH) 1:08.81; (6) Zech Brown (SH) 1:08.91; (7) Hunter Calderwood (SH) 1:10.60; (9) Hayden Deatherage (SH) 1:14.52; (10) Evan Davis (SH) 1:23.50.

500 Freestyle – (1) Rowland Lupoli (SH) 5:22.63; (2) Rawlins Lupoli (SH) 5:28.97; (3) Dakota Seward (SH) 5:54.72.

200 Freestyle Relay – (1) Sweet Home "A" (Seth Wright, Cameron Taber. Bradley Wolthuis, Dakota Seward) 1:42.79; (2) North Marion 1:44.95; (3) Sweet Home "B" (Carlos Galvez, Noah Dinsfriend, Zech Brown, Evan Davis) 2:04.06; (4) Cascade 2:05.40; (5) Toledo 2:23.05.

100 Backstroke – (1) Noah Dinsfriend (SH) 1:17.67; (2) Mauricio Verastegui (NM) 1:23.34; (3) Bayley Stamps (T) 1:48.90.

100 Breaststroke – (1) Rawlins Lupoli (SH) 1:07.06; (2) Shane Kacalek (NM) 1:19.99; (3) Dachotta Coxen (T) 1:24.92.

400 Freestyle Relay – (1) Sweet Home "A" (Bradley Wolthuis, Rawlins Lupoli, Dakota Seward, Rowland Lupoli) 3:47.08; (2) North Marion "A" 3:52.06; (3) North Marion "B" 4:28.22; (4) Sweet Home "B" (Carlos Galvez, Hayden Deatherage, Hunter Calderwood, Evan Davis) 4:53.64.

 
 

Powered by ROAR Online Publication Software from Lions Light Corporation
© Copyright 2018