SH girls win against tough crowd at Lebanon swim meet

 

January 9, 2019

JOSIE HEWITT swims to victory in the 200 IM.

Sweet Home swimmers got a taste of the big time Saturday at the Lebanon Invitational, which featured several of the top teams – either on the boys side or the girls – in the state 4A Division.

"This was the largest and toughest meet that we've been to so far this season," Coach Doug Peargin said. "With only a month to go in the season, it was a great time to get into a meet with great competition and in a format that resembles our district championships."

The girls didn't blink, pulling away to win over 4A power LaGrande and erstwhile 4A nemesis North Bend, which has moved up to 5A, and Marist, which has moved down from 5A.

The boys just lacked experience and depth, failing to finish in the top six scoring spots in any race, but posting a lot of personal bests, Peargin said.

"Many of our younger swimmers had never seen a meet of this magnitude," he said. "I wanted them to see what this meet looked and felt like before districts. We had many PR's and even if we didn't PR in an event, we still swam well."

Seven boys set personal bests in a total of 14 events, with sophomore Hunter Calderwood posting four. On the girls side, nine swimmers set 13 PR's.

The girls won eight of 11 varsity events, with freshmen Josie Hewitt and Chloe Tyler, and junior Megan Hager each accounting for two individual victories.

The Huskies will be on the road Friday to visit Tillamook, which, Peargin said, is a potential state trophy team as well.

Lebanon Invitational

Girls Team Scores – (1) Sweet Home 104; (2) LaGrande 80; (3) North Bend 61; (4) Marist 34; (5) Lebanon 26; (6) Newport 2; (7) South Albany 1.

Sweet Home Girls Results

*Personal Best Time

200 Medley Relay – (1) Sweet Home "A" (Jamie Seward, Josie Hewitt, Megan Hager, Isabel Sayer) 1:58.3; (7) Sweet Home "B" (Isabel Rodriguez, Torree Hawken, Katrina Reynolds, Moira Curtis) 2:17; 7; (11) Sweet Home "C" (Bailey Womack, Lauren Taber, Maren Weld, Brook Womack) 2:28.4.


200 Freestyle – (1) Chloe Tyler 2:06.1; (2) Sarah Hewitt 2:08.5; (11) 2:27.1; (12) Torree Hawken 2:27.3.

200 Individual Medley – (1) Josie Hewitt 2:16.6; (5) Isabel Sayer 2:40.3*; (10) Isabel Rodriguez 2:55.9.

JV 100 IM – (1) Bailey Womack 1:22.0*; (2) Lauren Taber 1:22.0; (3) Maren Weld 1:28.2.

50 Freestyle – (1) Megan Hager 24.8; (8) Moira Curtis 30.7; (12) Brook Womack 32.9.

JV 50 Freestyle – (3) Autumn Ice 43.3*; (4) Tearanie Kauffman 43.8*.

100 Butterfly – (1) Megan Hager 1:00.7; (9) Katrina Reynolds 1:28.6*.

JV 50 Butterfly – (1) Annaleea Shuttlesworth 40.2; (2) Meagan Baham 42.5.

100 Freestyle – (2) Jamie Seward 59.2.

JV 100 Freestyle – (1) Meagan Baham 1:17.1*; (2) Olivia Martineau 1:18.1.

500 Freestyle – (1) Chloe Tyler 5:33.4; (4) Isabel Sayer 6:13.3; (7) Ella Parker 5:32.6; (12) Brook Womack 7:05.4.

200 Freestyle Relay – (3) Sweet Home "A" (Moira Curtis, Sarah Hewitt, Chloe Tyler, Megan Hager) 1:50.9; (7) Sweet Home "B" (Torree Hawken, Katrina Reynolds, Isabel Sayer, Isabel Rodriguez) 2:02.9; (12) Sweet Home "C" (Maren Weld, Brook Womack, Meagan Baham, AnnaLeea Shuttlesworth) 2:15.5.


FlipHTML5 LightBox Embed Demo

100 Backstroke – (2) Jamie Seward 1:05.0*; (5) Sarah Hewitt 1:06.5.

JV 50 Backstroke – (1) AnnaLeea Shuttlesworth 38.3; (2) Maren Weld 39.2; (4) Olivia Martineau 43.6.

100 Breaststroke – (1) Josie Hewitt 1:09.3; (12) Bailey Womack 1:31.3*; (16) Lauren Taber 1:39.0.

JV 50 Breaststroke – No Sweet Home entries.

400 Freestyle Relay – (1) Sweet Home "A" (Jamie Seward, Chloe Tyler, Josie Hewitt, Sarah Hewitt) 4:00.5; (5) Sweet Home "B" (Torree Hawken, Ella Parker, Isabel Rodriguez, Moira Curtis) 4:28.4; (10) Sweet Home "C" (Lauren Taber, Meagan Baham, Olivia Martineau, AnnaLeea Shuttlesworth) 5:09.6.

Boys Team Scores – (1) Newport 104½; (2) North Bend 85; (3) Lebanon 51; (4) LaGrande 40½; (5) South Albany 16; (6) Marist 11; (7) Sweet Home 0.

Sweet Home Boys Results

200 Medley Relay – (8) Sweet Home "A" (Dakota Seward, Bill Hawken, Brad Wolthuis, Hunter Calderwood) 2:05.0.

200 Freestyle – (10) Dakota Seward 2:12.9; (11) Hunter Calderwood 2:18.0*.

200 Individual Medley – No Sweet Home entries.

JV 100 IM – No Sweet Home entries.

50 Freestyle – (9) Brad Wolthuis 25.3.

JV 50 Freestyle – (2) Chase Lopez 29.3*; (3) Jacob Kennedy 30.2; (5) Seth Gaylord 31.1.

100 Butterfly – No Sweet Home entries.

JV 50 Butterfly – (3) Chase Lopez 40.2.

100 Freestyle – (9) Brad Wolthuis 55.9.

JV 100 Freestyle – (1) Bill Hawken 1:11.9*; (2) Micah Wright 1:12.4*; (4) Dakota Melkvik 1:30.6.

500 Freestyle – (12) Hunter Calderwood 6:05.7*.

200 Freestyle Relay – (12) Sweet Home "A" (Jacob Kennedy, Chase Lopez, Seth Gaylord, Micah Wright) 2:02.8.

100 Backstroke – (10) Dakota Seward 1:11.8*.

JV 50 Backstroke – (2) Jacob Kennedy 36.9; (4) Micah Wright 41.8. (6) Seth Gaylord 42.7; (7) Dakota Melkvik 45.0.

100 Breaststroke – No Sweet Home entries.

JV 50 Breaststroke – (1) Bill Hawken 40.1*.

400 Freestyle Relay – (8) Sweet Home "A" (Brad Wolthuis, Chase Lopez, Hunter Calderwood, Dakota Seward) 4:15.2; (13) Sweet Home "B" (Jacob Kennedy, Micah Wright, Dakota Melkvik, Bill Hawken) 5:08.3.

CHLOE TYLER, foreground, and Sarah Hewitt swim to a 1-2 finish in the 200 Freestyle.

 
 

Powered by ROAR Online Publication Software from Lions Light Corporation
© Copyright 2018

Rendered 01/12/2019 11:46