Locals among winners as Willamette Speedway opens season

The 2011 season kicked off Saturday night, April 23, at Willamette Speedway with Monster Energy Night at the Races.

Brett McCutcheon of Sweet home was a heat winner in the Outlaw Late Models class.

Kyle Yeack of Crawfordsville, moving up to the Modified class from Classic, was a Fast Time winner and placed second in the Main Event.

His brother Cory Yeack was a Trophy Dash and heat winner in the Classic division.

Speedway Racing Results

Outlaw Late Models

Fast Time: Brady Sell, 14.959

Trophy Dash: Jason Wines (Lebanon), John Duty, Joey Tanner, Brady Sell

Heat 1: 1. Tim Goodwin; 2. Carlos Carapinha; 3. Chris Mott

Heat 2: 1. Brett McCutcheon (Sweet Home); 2. Randy Barley , 3. Mark Gaylor

Heat 3: 1. Darren Coffell ;2 Brian Cronk; 3. Rick Wyatt

B Main: 1. Randy Boyd (Lebanon) , 2. Tim Goodwin, 3. Todd Sieg, 4. Randy Barley, 5. Chris Sine, 6. Mark Gaylor, 7. Chris Mott, 8. Carlos Carapinha, 9. Tom Pitts (Sweet Home), 10. John Campos, 11. Brett McCutcheon (Sweet Home)

A Main: 1. Rob Mayea, 2. Joey Tanner, 3. Billy Workman, 4. BrianCronk , 5. Tory Swaygim (Lebanon), 6. Jason Wines (Lebanon), 7. Darren Coffell, 8. Kye Frick (Sweet Home) 9. Rick Wyatt, 10. Tim Goodwin, 11. Brady Sell, 12. Randy Boyd (Lebanon), 13. Todd Sieg, 14. Randy Barley, 15. Carlos Carapinha, 16. Chris Sine, 17. Keith Marson.

Modified

Fast Time: Kyle Yeack (Crawfordsville), 16.496

Trophy Dash: Dustin Dittman, Kyle Yeack (Crawfordsville), Justin Dittman, Trent Croy

Heat 1: 1. Sandy Sanders, 2. Vern Foster, 3. Phil Houseworth

Heat 2: 1. Dustin Dittman, 2. Justin Dittman, 3. Trent Croy.

A Main: 1. Dustin Dittman, 2. Kyle Yeack (Crawfordsville), 3. Trent Croy, 4. Brian Smith, 5. Vern Foster, 6. Sandy Sanders 7. Phil Houseworth, 8. Steven Sturdevant, 9. Chris Murphy, 10. Tom Yeack (Crawfordsville)

Sportsman

Fast Time: David Cronk, 16.678

Trophy Dash: Jeff Marson, David Cronk, Todd Miller, Brody Pompe

Heat 1: 1. Cory Aldrich, 2. Kevin Collister, 3. Robert Gaylor

Heat 2: 1. Chris Bishop (Lebanon), 2. Casey Rhoades (Lebanon), 3. Troy Norton.

Heat 3: 1. David Cronk, 2. Todd Miller, 3. Nate Sim.

B Main: 1. Cory Aldrich, 2. Kevin Collister, 3. John Chaisteen, 4. Jonathon Kerr, 5. Robert Gaylor, 6. Todd Neal.

A Main: 1. Danny Altom, 2. David Cronk, 3. Chris Bishop (Lebanon), 4. Troy Norton, 5. Brody Pompe, 6. Casey Rhoades, 7. Todd Miller, 8. Eric Lindquist, 9. Jaime Gaylor, 10. Erik Jarnport, 11. Jody Tanner, 12. Nate Sim, 13. Jaime Gaylor, 14. Brian Winkler.

Classic

Fast Time: Steve Jorgenson, 18.234

Trophy Dash: Cory Yeack (Crawfordsville), Dave Kingsberry (Lebanon), Loren Kruesi, Steve Jorgenson.

Heat 1: 1. Justin Duty, 2. Tanner Wines (Lebanon), 3. Archie Teeples

Heat 2: 1. Cory Yeack (Crawfordsville), 2. Shannon Horn, 3. Adam Walker

A Main: 1. Dave Kingsberry (Lebanon), 2. Loren Kruesi, 3. Gary Hayhurst, 4. Steve Jorgenson, 5. Justin Duty, 6. Cole Fry, 7. Steve Stricker, 8. Archie Teeples, 9. Adam Walker, 10. Tanner Wines (Lebanon), 11. Cory Yeack (Crawfordsville), 12. Shannon Horn.

Total
0
Share