Relay teams pace Huskies to good day at track

A win by the boys 4×100 relay team got Sweet Home off to an excellent start Thursday in the track and field squad’s second and last home meet, and things stayed good most of the afternoon.

In addition to league opponents Philomath and Taft, the meet included Marist, Pleasant Hill and 1A division powerhouse McKenzie, whose athletes won several events.

Team scores were unavailable.

“The kids had a good meet again,” said Coach Billy Snow. “It was great competition for just a little Thursday meet-type thing. It’s too bad more people didn’t show up to watch.”

Snow said moving Land Florek to anchor, to give him a running start, and Alex Santana to the lead-off runner’s slot produced an unexpected boost that took the short relay team to 44.37, the second-fastest time in the state, less than half a second behind North Valley’s 4A-leading 43.91.

The 4×400 relay team won in 3:31.20 and were “disappointed” in their time, Snow said. “They set the standard pretty high and that’s good,” he said.

Snow said it’s the first time he can remember in his coaching career that he’s had both relay teams at the top of the performance charts, but he said that will simply inspire other teams.

“They’re going to have to go faster, once you set the standard,” he said. “Everybody else says, ‘Oh, that’s what we have to do.’ The times we run are great times but they are not good enough. Everybody will start peaking and we’ll get some nice weather. There will be great competition at district and state.”

Still, Sweet Home enjoyed a good day Thursday, dominating the sprints on the boys side.

Winners for the boys included Sam Macklin in the 100, Florek in the 200, Santana in the 400, Dakotah Keys in the 110 hurdles, the long jump and the javelin, and Marc Callagan in the shot. Callagan posted personal bests in both the shot (46-3½) and the discus (127-

1), in which he placed second.

Snow pointed out that what was really encouraging was the depth the Huskies showed in some of those events, as Kelsey Fisher and Bud Daniels placed second and fourth in the javelin, Macklin took third in the long jump behind Keys, sophomore Jake Comstock took second in the 300 intermediate hurdles and third in the 110 high hurdles, and Rob Callagan and Ramiro Santana took second and third in the 400, behind Alex Santana, Ramiro’s brother.

“What’s really going to make the difference at districts is those fourth, fifth, sixth, seventh, eighth-place finishers,” Snow said. “That’s kind of what we’re looking for right now – where can we find a few points here and there for districts.”

He noted that freshman Tim McDowell had “a good meet,” posting a PR of 5-8 in the high jump and taking fourth in the 100 and third in the 200, as well as second in the triple jump.

Ethan Rowe also came off an injury to post a PR in the discus, Snow said.

On the girls side, Maria Kropf won the 100, Tee Whaley won the shot and took third in the discus, and Ashley Danielson snapped back into form to win the javelin after a forgettable outing at the Meet of Champions.

Kropf, who has been recovering from a hamstring injury suffered in the first meet of the season, also took second in the long jump and in the 200, the event in which she injured herself.

“We got Maria through the 200 and we got Ashley back over 100 feet in the javelin,” Snow said. “We felt good about that.”

The short relay team ran a season’s best 53.84, which was encouraging, he said.

“If we can get some really smooth handoffs and get those girls on, we could sneak in for second (at the district meet May 16-17),” Snow said. “The first three have to keep Maria in the race.”

He also noted that Jill Mahler “had a great race” in the 1500, taking third and setting a 15-second PR in the event. Carissa Swanson also got a PR in the 3000, taking second in a race in which both her shoes came untied, Snow said.

The Huskies have one more meet before districts, the Stayton Twilight Meet, which starts at 3:30, but will stretch long after dark, due to the fact that 13 4A schools are registered to compete.

“All of our league is going to be there and a lot of the Capital Conference,” Snow said. “With our league being there, it lets us see some things. We’ll be able to match up and check some things there before we have to submit our district line-up – on the next day.”

Boys Results

Top three plus Sweet Home finishers

(All times automatic)

100 – (1) Sam Macklin (SH) 11.71; (2) Seth Faust (P) 11.75; (3) Logan Stevens (P) 11.78; (4) Tim McDowell (SH) 11/98; ((5) Brandon Elliott (SH) 12.01; (6-tie) Amos Parmenter (SH), Brinden Sanders (SH) 12.18; (12) Zach Jackson (SH) 12.88.

200 – (1) Land Florek (SH) 23.12; (2) Jeff Bedbury (M) 23.32; (3) Tim McDowell (SHO 23.98; (12) Brandon Elliott (SH) 25.31; (18) Kyle Sorenson (SH) 26.68.

400 – (1) Alex Santana (SH) 51.95; (2) Rob Callagan (SH) 52.98; (3) Ramiro Santana (SH) 53.75; (15) Donnie O’Brien (SH) 64.14.

800 – (1) Steven Robert (M) 1:59.3; (2) Jared Christian (M) 2:01.7; (3) Chris Auld (M) 2:02.0; (7) Brinden Sanders (SH) 2:10.27; (9) Byron Sanders (SH) 2:17.99; (13) Alex Stupin (SH) 2:47.90.

1500 – (1) Kyle Jackson (M) 4:21.15; (2) Dan Auld (M) 4:22.71; (3) Stephen Norman 4:25.82; (13) Joe Stroud (SH)5:06.46; (18) Chris Thompson (SH) 5:20.77.

3000 – (1) Michael Sherman (McK) 9:39.44; (2) Stephen Norman (McK) 9:47.92; (3) Louis Donadio (P) 9:55.5 (No Sweet Home competitors).

110 HH – (1) Dakotah Keys (SH) 15.41; (2) Tyler Joyner (P) 17.78; (3) Jake Comstock (SH) 17.88.

300 Hurdles – (1) Brian Schaudt (P) 33.79; (2) Jake Comstock (SH) 45.42; (3) Thomas Lovejoy (T) 45.92; (4) Amos Parmenter (SH) 46.42; (9) Zach Jackson (SH) 49.69; (10) Donnie O’Brien (SH) 49.58; (11) Brandon Courteau (SHP 79.88.

4×100 Relay – (1) Sweet Home (Alex Santana, Brandon Elliott, Sam Macklin, Land Florek) 44.37; (2) Marist 45.17; (3) Philomath 45.47.

4×400 Relay – (1) Sweet Home (Rob Callagan, Ramiro Santana, Alex Santana, Land Florek) 3:31.20; (2) Marist 3:35.74; (3) Sweet Home “B” (Brinden Sanders, Joe Stroud, Nikki Smith, Byron Sanders) 3:54.85.

Shot Put – (1) Marc Callagan (SH) 46-3½; (2) Dustin Waldron (M) 45-4; (3) Cole Richardson (M) 43-3; (6) Ethan Rowe (SH) 37-9½; (11) Conner Cunha (SH) 32-8; (12) Zach Jackson (SH) 32-7; (13) Kelsey Fisher (SH) 32-3½; (15) Nick Whitmore (SH) 30-11; (16) Eric Munt 29-9; (17) Kyle Holmes (SH) 29-4; (19) Josh Liskey (SH) 23-1.

Discus – (1) Dustin Waldron (M) 139-5; (2) Marc Callagan (SH) 127-1; (3) Brian Schaudt (P) 120-6; (4) Amos Parmenter (SH) 119-9; (8) Ethan Rowe (SH) 113-11; (11) Conner Cunha (SH) 99-2; (12) Josh Ward (SH) 97-5; (14) Kelsey Fisher (SH) 93-11; (16) Eric Munts 82-10; (20) Cameron Vasseur (SH) 67-11; (21) Zach McClure (SH) 66-8; (22) Nick Whitmore (SH) 64-2; (23) Josh Liskey (SH) 57-3; (24) Kyle Holmes (SH) 47-4.

Javelin – (1) Dakotah Keys (SH) 169-4; (2) Kelsey Fisher (SH) 148-2; (3) Cody Keen (P) 139-0½; (4) Bud Daniels (SH) 136-1; (10) Sebas Mauer (SH) 118-7; (15) Josh Ward (SH) 109-1; ((17) Zach Jackson (SH) 106-7; (19) Kyle Sorenson (SH) 102-7; (20) Eric Munts (SH) 98-7; (24) Stacey Fisher (SH) 95-9; (26) Cameron Vasseur (SH) 92-9; (28) Kyle Holmes (SH) 87-1; (30) Zach McClure (SH) 84-6; (31) Nick Whitmore (SH) 81-2.

High Jump – (1) Brian Schaudt (P) 6-0; (2) Max Engelmann (M) 5-10; (3) CJ Roach (P) 5-10; (4) Tim McDowell (SH) 5-8.

Pole Vault – (1) Joe Keenan-Tasker (P) 12-0; (2) Nikki Smith (SH) 10-0; (3) Denver Nash (P) 9-6.

Long Jump – (1) Dakotah Keys (SH) 22-7; (2) Brian Schaudt (P) 22-1; (3) Sam Macklin (SH) 20-6½; (6) Alex Santana (SH) 19-9 ¾; (11) James Myers (SH) 16-11½.

Triple Jump – (1) CH Roach (P) 37-4; (2) Tim McDowell (SH) 36-9; (3) Corey Buring (T) 36-7 ¾; (5) Amos Parmenter (SH) 35-00½; (7) Josh Ward (SH) 32-3.

Girls Results

Top three plus Sweet Home finishers

(All times automatic)

100 – (1) Maria Kropf (SHO 13.2; (2) Joy DeVos (P) 13.45; (3) Audrey Hellesto (P) 13.65; (7) Brianna Wirth 14.51; (8) Tanesia McDowell (SH) 14.81; (11) Kelika Kaniapuio (SH) 15.65.

200 – (1) Braidy Bates (P) 26.07; (2) Maria Kropf (SH) 27.33; (3) Meghan Manwill (M) 28.13; (10) Tanesia McDowell (SH) 31.19.

400 – (1) Sarah Hanchett (McK) 59.00; (2) Barry McLaren (P) 62.5; (3) Katie Noonan (M) 65.7; (5) Leah Dauley (SH) 67.6; (7) Jessica Snow (SH) 69.2.

800 – (1) Sarah Hanchett (McK) 2:25.12; (2) Meghan Whalen (M) 2:27.29; (2) Yessy Alvarado (P) 2:38.9; (10) Olivia Johnson (SH) 2:50.62; (11) Sami Webb (SH) 2:54.13; (12) Caroline Amendola (SH) 2:57.17; (13) Louise Wilcox (SH) 4:04.17.

1500 – (1) Sierra Grunwald (P) 5:24.7; (2) Erika Hewlett (P) 5:30.32; (3) Jill Mahler (SH) 5:31.13.

3000 – (1) Sierra Grunwald (P) _________; (2) Carissa Swanson (SH) 12:16.87; (3) Alison Priewe (P) 12:27.48; (6) Jenna Kistner 15:44.58; (7) Natasha Perry (SH) 15.44.61.

100 HH – (1) Kate Wilkins (M) 16.84; (2) Taylor Patterson (P) 17.71; (3) Moira Cary (M) 18:64; (9) Kelika Kaniapio (SH) 21.66.

300 LH – (1) Sarah Hanchett (McK) 46.61; (2) Tayor Patterson (P) 49.41; (3) Kate Wilkins (M) 50.94; (8) Brianna Wirth (SH) 61.66.

4×100 Relay – (1) Marist 51.99; (2) Philomath 52.53; (3) Sweet Home (Jessica Snow, Natasha Perry, Tanesia McDowell, Maria Kropf) 63.83.

4×400 Relay – (1) Marist 4:20.08; (2) Philomath 4:21.78; (3) Sweet Home (Leah Dauley, Amanda Basham, Jessica Snow, Jill Mahler) 4:20.08.

Shot Put – (1) Tee Whaley (SH) 27-7; (2) Chelsea Ham (P) 26-9; (3) Miranda Bastow (P) 26-4½; (5-tie) Rebaka Branson (SH), Katelyn Anderson (SH) 24-6; (8) Josie Daniel (SH) 24-2½.

Discus – (1) Kendall Silva (M) 77-9; (2) Tee Whaley (SH) 74-11; (3) Chelsea Ham (P) 68-1; (4) Rebaka Branson (SH) 65-1; (6) Katelyn Anderson (SH) 58-9; (7) Louise Wilcox (SH) 58-1; (9) Bryana Bittner (SH) 53-3.

Javelin – (1) Ashley Danielson (SH) 108-4; (2) Kate Lonstron (M) 97-2½; (3) Hayley Foster (P) 88-5; (4) Josie David (SH) 87-7; (5) Whitney Stoner (SH) 80-2; (13) Bryana Bittner (SH) 54-8.

High Jump – (1) Malia White (PH) 5-0; (2) Laura Schaudt (P) 5-0; (3) Allie Rogers (Marist) 4-10.

Pole Vault – (1) Susan Torgerson (P) 9-5; (1) Colleen Walsh (M) 8-6; (3) Breanna Furrer (M) 8-0; (4) Kaitlin Keenon (SH) 6-6; (5) Caroline Amendola (SH) 6-0.

Long Jump – (1) Kate Wilkins (M) 15-8½; (2) Maria Kropf (SH) 14-5½; (3) Jenna Delos Reyes (P) 14-3 ¾; (5) Brianna Wirth (SH) 13-4 ¼; (8) Kelika Kaniaupio (SH) 13-0; (10) Leah Dauley (SH) 12-7 ¾; (14) Natasha Perry (SH) 11-2.

Triple Jump – (1) Micaela Danko (P) 32-4½; (2) Juliann Johnston (M) 31-1½; (3) Laura Schaudt (P) 31-0 ¾; (5) Kaitlin Keenon (SH) 28-8½; (7) Jessica Snow (SH) 27-1½.

Total
0
Share