Swimmers beat N. Marion, head for districts

Things get serious this weekend for the Sweet Home swim teams, as the boys take on the challenge of another run at a team state title that has been ever-so-close the past few years.

Both the boys and girls teams posted convincing wins over North Marion in their final dual meet of the season Thursday, the boys taking first in all 11 events to win 120-48, and the girls winning 84-66.

“We had a great overall meet against North Marion and it looks like we’re really starting to put things together going into the district meet,”Coach Doug Peargin said.

Michael Simmonds, Jayce Calhoon, Kieran Schaefer and Zachary Pearce all won two individual events to lead the Huskies in the boys events.

For the girls, Sami Webb and Niccole Simmonds were double winners in the individual events, while Laura Gourley added one more win.

Peargin said those performances will help Sweet Home set its sights on the district meet, to be held Friday and Saturday, Feb. 13-14, at the Albany Aquatic Center at South Albany High School. Competition for both days begins at 10 a.m. after warm-ups at 9.

The district includes 11 teams, and only the district champions are guaranteed a trip to state. The next fastest eight times in each event will also qualify for state, no matter what district they are from.

The Husky boys have top seeds in six events going into districts: the 200 Medley Relay team of Calhoon, Sebas Mauer, Pearce and Dakotah Keys; Schaefer in the 200 and 100 freestyles (with freshman Pearce seeded second in the 200); Calhoon in the 200 intermediate medley and the 100 backstroke; and Michael Simmonds in the 500 freestyle.

For the girls, Webb is seeded second in the 500 freestyle, the Huskies’ highest seed going into the meet.

“With 11 teams in our district, it makes for a real challenging meet,” Peargin said.

Sweet Home Boys Results

Sweet Home 120, North Marion 48

200 Medley Relay €“ (1) Sweet Home “A” (Jayce Calhoon, Michael Simmonds, Zachary Pearce, Dakotah Keys) 1:50.4; (2) Sweet Home “B” (Cory Martin, Sebas Mauer, Rob Callagan, David Worthen) 1:56.2.

200 Freestyle €“ (1) Michael Simmonds 2:00.0; (2) Rob Callagan 2:13.7.

200 Intermediate Medley €“ (1) Jayce Calhoon 2:03.3; (3) David Worthen 2:32.4; (4) Alex Stupin 2:39.7.

50 Freestyle €“ (1) Kieran Schaefer 23.3; (2) Sebas Mauer 25.8; (3) Byron Sanders 25.8; (4) Dakotah Keys 26.2; (5) Holden Greene 27.0.

100 Butterfly €“ (1) Zachary Pearce 1:01.9; (5) Brandon Courteau 1:13.1.

100 Freestyle €“ (1) Kieran Schaefer 49.9; (2) Rob Callagan 56.9; (3) Byron Sanders 57.3; (4) Sebas Mauer 57.8.

500 Freestyle €“ (1) Michael Simmonds 5:16.5; (2) David Worthen 6:01.5; (3) Derek Jaques 6:08.0.

200 Freestyle Relay €“ (1) Sweet Home “A” (Jayce Calhoon, Sebas Mauer, Michael Simmonds, Keiran Schaefer) 1:38.0; (2) Sweet Home “B” (Byron Sanders, Dakotah Keys, Holden Greene, Alex Stupin) 1:45.7.

100 Backstroke €“ (1) Zachary Pearce 1:03.5; (2) Cory Martin 1:12.9; (3) Holden Greene 1:15.8.

100 Breaststroke €“ (1) Jayce Calhoon 1:08.8; (4) Derek Jaques 1:18.6; (5) David Buck 1:19.3.

400 Freestyle Relay €“ (3) Sweet Home (Bryce Roberts, Jake Johnson, Donovan Rockstead, Justin Wales) 5:06.5.

Sweet Home Girls Results

Sweet Home 84, North Marion 66

200 Medley Relay €“ (2) Sweet Home”A” (Laura Gourley, Niccole Siommonds, Sami Webb, Faith Helfrich) 2:12.5; (3) Sweet Home “B” (Kelika Kaniaupio, Katie Turner, Katie Kinney, Cheryl Wilson) 2:48.8.

200 Freestyle €“ (1) Sami Webb 2:10.9; (4) Alyssa Holder 2:38.3.

200 Intermediate Medley €“ (1) Niccole Simmonds 2:31.7.

50 Freestyle €“ (2) Faith Helfrich 30.0; (3) Laura Gourley 30.1; (5) Cheryl Wilson 35.5.

100 Butterfly €“ (2) Faith Helfrich 1:17.3.

100 Freestyle €“ (1) Sami Webb 1:01.8; (4) Alyssa Holder 1:15.6; (5) Sylvia Milburn 1:28.5.

500 Freestyle €“ (1) Niccole Simmonds 6:28.2; (3) Norajean Lemar 6:49.8; (4) Katie Kinney 7:22.2.

200 Freestyle Relay €“ (1) Sweet Home “A” (Alyssa Holder, Katie Turner, Katie Kinney, Norajean Lemar) 2:15.8; (3) Sweet Home “B” (Kelika Kaniaupio, Sylvia Milburn, Louise Wilcox, Cheryl Wilson) 3:35.7.

100 Backstroke €“ (1) Laura Gourley 1:12.6; (3) Norajean Lemar 1:23.4.

100 Breaststroke €“ (3) Katie Turner 1:41.1.

400 Freestyle Relay €“ (1) Sweet Home “A” (Niccole Simmonds, Faith Helfrich, Laura Gourley, Sami Webb) 4:26.6; (3) Sweet Home “B” (Alyssa Holder, Cheryl Wilson, Katie Kinney, Norajean Lemar) 5:08.2.

Sweet Home swimmers seeded in top six going into districts

Boys

200 Medley Relay: First (Jayce Calhoon, Sebas Mauer, Zachary Pearce, Dakotah Keys)

200 Freestyle: First €“ Kieran Schaefer; Second €“ Zachary Pearce

200 IM: First €“Jayce Calhoon; Fourth €“ Michael Simmonds

100 Butterfly: Third €“ Zachary Pearce

100 Freestyle: First €“ Kieran Schaefer

500 Freestyle: First €“ Michael Simmonds; Sixth €“ David Worthen

200 Freestyle Relay: Third (Jayce Calhoon, Sebas Mauer, Michael Simmonds, Kieran Schaefer)

100 Backstroke: First €“ Jayce Calhoon

100 Breaststroke: Third €“ Sebas Mauer

400 Freestyle Relay: Third €“ (Zachary Pearce, Rob Callagan, Michael Simmonds, Kieran Schaefer)

Girls

200 Medley Relay: Fifth (Laura Gourley, Niccole Simmonds, Sami Webb, Faith Helfrich)

200 Freestyle: Sixth €“ Faith Helfrich and Niccole Simmonds

200 IM: Fourth €“ Sami Webb

100 Butterfly: Fourth €“ Faith Helfrich

500 Freestyle: Second €“ Sami Webb; Sixth €“ Niccole Simmonds

100 Backstroke: Fifth €“ Laura Gourley

400 Freestyle Relay: Fourth (Niccole Simmonds, Faith Helfrich, Laura Gourley, Sami Webb)

Total
0
Share