Swimmers open with wins over Stayton, Blanchet, Kennedy

Sweet Home’s swimmers got their feet wet for the new season Friday, hosting Blanchet, Stayton and Kennedy in a meet that the Huskies won easily, not just with depth but with top finishes.

“We had a ton of great swims,” said new Head Coach A. Jay Bronson. “The score kind of shows that.”

He said contributions came from all levels of experience, veterans “all the way down to our brand-new newbies.”

Winners for the Husky girls were freshman Kirsten Sautel, in her first high school 200 Freestyle and 50 Butterfly, senior Chloe Tyler in the 50 Freestyle and 50 Backstroke, senior Malia Hewitt in the 100 Individual Medley and the 50 Breaststroke, senior Jamie Seward in the 100 Freestyle, and senior Isabel Sayer in the 500 Freestyle.

For the boys, sophomore Blake Arthur won the 100 IM and 50 Butterfly, while freshman RJ Abbott took the 500 Freestyle and fellow freshman Boden Sayer won the 200 Freestyle, which he had to swim alone.

Sweet Home won all the relays, on both the boys and girls sides.

“This is a chance to see where we stand and plan for where we are going to go,” Bronson said. “We’ll be giving everybody a shot at different events so we can decide where they will compete in district and at state.”

Sweet Home will host Marist, Salem Academy and North Marion at 4 p.m. Friday, Dec. 10.

Sweet Home vs. Stayton, Blanchet and Kennedy

Girls Results

Team Scores – (1) Sweet Home 174; (2) Stayton 81; (3) Blanchet 36; (4) Kennedy 9.

Top 3 Individuals and Sweet Home Finishers

200 Medley Relay – (1) Sweet Home (Chloe Tyler, Kirsten Sautel, Isabel Sayer, Jenna Wolthuis) 1:56.27; (2) Sweet Home “B” (Jamie Seward, Malia Hewitt, Peyton Markell, Meagan Baham) 1:58.21; (3) Stayton (2:10.87); (4) Blanchet 2:29.73; (5) Stayton “B” 2:36.25; (6) Blanchet “B” 2:54.94; (7) Blanchet “C” 3:06.12.

200 Freestyle – (1) Kirsten Sautel (SH) 2:09.11; (2) Isabel Sayer (SH) 2:18.73; (3) Avery Mannix (S) 2:19.79; (6) Taryn Abbott (SH) 2:39.85.

100 Individual Medley – (1) Malia Hewitt (SH) 1:01.91; (2) Caitlyn Martinak (S) 1:13.92; (3) Jenna Wolthuis (SH) 1:16.42; (4) Rylee Markell (SH) 1:18.57.

50 Freestyle – (1) Chloe Tyler (SH) 24.65; (2) Ashley Rea (S) 28.35; (3) Meagan Baham (SH) 29.37; (6) Nora Pettner (SH) 34.49; (10) Tierney Clarno (SH) 36.56; (24) Autumn Ice (SH) 43.93; (28) Timber Nobles (SH) 46.59; (29) Shayla Welch (SH) 50.53.

50 Butterfly – (1) Kirsten Sautel (SH) 30.58; (2) Peyton Markell (SH) 32.66; (3) Olivia Banning (B) 34.83; (5) Payton Brookfield (SH) 36.06.

100 Freestyle – (1) Jamie Seward (SH) 56.72; (2) Bethany Wagar (S) 1:04.58; (3) Avery Mannix (S) 1:04.61; (6) Tierney Clarno (SH) 1:24.73.

500 Freestyle – (1) Isabel Sayer (SH) 6:13.69; (2) Nora Pettner (SH) 8:08.60; (3) Payton Brookfield (SH) 8:20.05.

200 Freestyle Relay – (1) Sweet Home (Malia Hewitt, Meagan Baham, Chloe Tyler, Jamie Seward) 1:46.72; (2) Stayton 1:54.53; (3) Sweet Home “B” (Jenna Wolthuis, Taryn Abbott, Rylee Markell, Peyton Markell) 2:04.71; (4) Stayton “B” 2:15.22; (5) Kennedy 2:22.62; (6) Blanchet 2:39.70; (7) Blanchet “B” 2:42.72; (8) Sweet Home “C” (Autumn Ice, Shayla Welch, Timber Nobles, Tierney Clarno) 3:03.13; (9) Blanchet “C” 3:27.79.

50 Backstroke – (1) Chloe Tyler (SH) 27.95; (2) Peyton Markell (SH) 34.83; (3) Taryn Abbott (SH) 36.28.

50 Breaststroke – (1) Malia Hewitt (SH) 31.56; (2) Rylee Markell (SH) 39.73; (3) Caitlyn Martinak (S) 40.17; (4) Jenna Wolthuis (SH) 40.25.

400 Freestyle Relay – (1) Sweet Home (Isabel Sayer, Meagan Baham, Kirsten Sautel, Jamie Seward) 4:08.69; (2) Stayton 4:42.10; (3) Blanchet 5:14.51; (4) Sweet Home “B” (Taryn Abbott, Payton Brookefield, Rylee Markell, Nora Pettner) 5:16.93; (5) Blanchet “B” 5:54.93.

Boys Results

Team Scores – (1) Sweet Home 83; (2) Blanchet 26; (3) Stayton 14.

Top 3 Individuals and Sweet Home Finishers

200 Medley Relay – (1) Sweet Home (Blake Arthur, Boden Sayer, RJ Abbott, Micah Wright) 2:11.79.

200 Freestyle – (1) Boden Sayer (SH) 3:13.83.

100 Individual Medley – (1) Blake Arthur (SH) 1:11.44.

50 Freestyle – (1) Sebastian Ramos (B) 26.47; (2) Micah Wright (SH) 26.79; (3) Liam Ferguson (B) 27.10; (4) Ben Tolman (SH) 31.09.

50 Butterfly – (1) Blake Arthur (SH) 31.26; (2) Jacob Kennedy (SH) 41.35.

100 Freestyle – (1) Mason Luna (S) 1:02.89; (2) Ben Tolman (SH) 1:14.62; (3) Boden Sayer (SH) 1:23.75.

500 Freestyle – (1) RJ Abbott (SH) 5:39.86; (2) Sebastian Ramos (B) 5:54.58.

200 Freestyle Relay – (1) Sweet Home (Micah Wright, Ben Tolman, Boden Sayer, Jacob Kennedy) 1:32.95; (2) Blanchet 2:04.51.

50 Backstroke – (1) Mason Luna (S) 37.78; (2) Jacob Kennedy (SH) 38.71.

50 Breaststroke – (1) Liam Ferguson (B) 35.3.

400 Freestyle Relay – (1) Sweet Home (Jacob Kennedy, Ben Tolman, Blake Arthur, RJ Abbott) 4:34.37.

Total
0
Share