Swimmers score double team wins at Stayton Invitational

Sweet Home’s boys and girls swimmers both won the team competition at the Stayton Invitational Saturday. Jan. 29.

The event, the only one contested in a metric pool this season, included Salem Academy, Sisters and Dallas, in addition to the hosts.

“The kids swam well,” said Coach A Jay Bronson. “Our boys won by 10 even with three of our leads missing, which is great.”

Things got off to a good start for the boys when freshman Boden Sayer, swimming the anchor leg of the opening 200 Medley Relay, held off his Salem Academy opponent – there were only two teams in the race – to register a dead tie of 2:31.63 for both teams.

“The place erupted,” Bronson said. “He held off a guy that was about two feet taller than him. It was really cool thing to guild around after that.”

The boys went on to beat Salem Academy 96-86, with Sisters third (32). The girls scored 231 points behind seven individual wins and victories in all three relays. In addition to the 200 Medley, the boys also won the 400 Freestyle Relay.

Bill Hawken (200 Freestyle) and R.J. Abbott (200 Individual Medley) were the Huskies’ individual winners on the boys side.

Winners for the girls were Chloe Tyler (200 and 50 freestyles), Jamie Seward (100 Freestyle, 100 Backstroke), Isabel Sayer (100 Butterfly), Malia Hewitt (100 Breaststroke) and Kirsten Sautel (400 Freestyle).

“Riley Markell had some of her best times for sure,” Bronson noted.

The Huskies will host North Marion and Junction City at 4 p.m. Friday, Feb. 4, in what will also be Senior Day. That will be their final meet before districts, on Feb. 11-12, which will be held at South Albany. Due to COVID restrictions, no spectators are allowed for the district meet.

Sweet Home at Stayton Invitational

(Distances are metric; yardage conversions in parentheses).

Girls Results

Team Scores: (1) Sweet Home 231; (2) Stayton 121; (3) Salem Academy 72; (4) Sisters 28; (5) Dallas 15.

Top 3 and Sweet Home Finishers

200 Medley Relay – (1) Sweet Home (Jamie Seward, Malia Hewitt, Chloe Tyler, Kirsten Sautel) 2:10.37; (2) Stayton 2:23.65; (3) Sweet Home “B” 2:28.42; (4) Salem Academy 2:37.07; (5) Stayton “B” 2:48.68; (6) Sisters 2:54.09; (7) Salem Academy “B” 3:04.56.

200 Freestyle – (1) Chloe Tyler (SH) 2:14.21 (2:00.91); (2) Bethany Wagar (Stay) 2:37.04; (3) Eliana Kuenz (SA) 2:45.04; (4) Payton Brookefield (SH) 3:14.06 (2:54.83); (6) Tierney Clarno (SH) 3:20.82 (3:00.92).

200 Individual Medley – (1) Lonny Stork (Dallas) 2:42.08; (2) Avery Mannix (Stay) 2:55.42; (3) Peyton Markell (SH) 3:00.95 (2:43:02); (5) Jenna Wolthuis (SH) 3:08.30 (2:49.64); (6) Taryn Abbott (SH) 3:15.49 (2:56.12).

50 Freestyle – (1) Chloe Tyler (SH) 28.49 (26.15); (2) Caitlyn Martinak (Stay) 30.57; (3) Ashley Rea (Stay) 30.83; (5) Isabel Sayer (SH) 31.45; (6) Meagan Baham (SH) 33.37; (18) Timber Nobles (SH) 49.16 (44.29); (19) Emerson Martineau (SH) 49.63 (44.71); (20) Autumn Ice (SH) 50.45 (45:45).

100 Butterfly – (1) Isabel Sayer (SH) 1:20.99 (1:12.96); (2) Peyton Markell (SH) 1:30.40 (1:21.44); (3) Vanessa Zamudio (Stay) 1:38.34; (4) Rylee Markell (SH) 1:39.82 (1:29.93).

100 Freestyle – (1) Jamie Seward (SH) 1:03.66 (57.35); (2) Malia Hewitt (SH) 1:04.38 (58:00); (3) Bethany Wagar (Stay) 1:12.53; (4) Meagan Baham (SH) 1:16.55 (1:08.96).

400 Freestyle – (1) Kirsten Sautel (SH) 5:14.51 (500-yard time 5:55.78); (2) Ella Bartlett (Sis) 5:40.14; (3) Payton Brookefield (SH) 6:31.37 (7:23.62).

200 Freestyle Relay – (1) Sweet Home (Chloe Tyler, Kirsten Sautel, Malia Hewitt, Jamie Seward) 1:59.74; (2) Stayton 2:07.17; (3) Sweet Home “B” (Payton Brookefield, Meagan Baham, Taryn Abbott, Jenna Wolthuis) 2:18.22; (4) Stayton “B” 2:20.22; (5) Stayton “C” 2:27.48; (6) Sisters 2:31.00; (7) sweet Home “C” (Autumn Ice, Shayla Welch, Emerson Martineau, Timber Nobles) 3:04.39.

100 Backstroke – (1) Jamie Seward (SH) 1:11.60 (1:04.50); (2) Caitlyn Martinak 1:17.80; (3) Liberty Wiseman (Stay) 1:25.04; (4) Rylee Markell (SH) 1:31.12 (1:22.09); (7) Autumn Ice (SH) 2:09.66 (1:56.81).

100 Breaststroke – (1) Malia Hewitt (SH) 1:18.53 (1:10.75); (20 Kirsten Sautel (SH) 1:27.02 (1:18.40); (3) Lonny R. Stork (Dallas) 1:32.52; (7) Jenna Wolthuis (SH) 1:40.88 (1:30.88).

400 Freestyle Relay – (1) Sweet Home (Peyton Markell, Isabel Sayer, Meagan Baham, Jenna Wolthuis) 4:51.32; (2) Styaton 4:59.92; (3) Sweet Home “B” (Peyton Brookefield, Tierney Clarno, Rylee Markell, Jenna Wolthuis) 4:51.32; (2) Stayton 4:59.92; (3) Sweet Home “B” (Payton Brookefield, Tierney Clarno, Rylee Markell, Taryn Abbott) 5:39.14; (4) Salem Academy 6:18.64.

Boys Results

Team Scores: (1) Sweet Home 96; (2) Salem Academy 86; (3) Sisters 32; (4) Dallas 27; (5) Stayton 13.

Top 3 and Sweet Home Finishers

200 Medley Relay – (1-tie) Sweet Home (Jacob Kennedy, Bill Hawken, RJ Abbott, Boden Sayer); Salem Academy 2:31.63.

200 Freestyle – (1) Bill Hawken (SH) 2:57.09 (2:39.54); (2) Jacob Kennedy (SH) 3:13.49 (2:54.32).

200 Individual Medley – (1) RJ Abbott (SH) 2:35.07 (2:19.70); (2) Nathan Williams (SA) 3:35.81; (3) Aaron Makin (SA) 4:15.81.

50 Freestyle – (1) Clayten Heuberger (Sis) 26.90; (2) Joseph Souza (Sis) 28.71; (3) Mason Luna (Stay) 31.11; (6) Boden Sayer (SH) 39.50 (35.59); (7) Shayne Schuster (SH) 44.23 (39.85).

100 Butterfly – No Sweet Home competitors.

100 Freestyle – No Sweet Home competitors.

400 Freestyle – No Sweet Home comeptitors.

200 Freestyle Relay – (1) Salem Academy 2:17.05; (2) Sweet Home (RJ Abbott, Ben Tolman, Bill Hawken, Boden Sayer) 2:25.25.

100 Backstroke – (1) Clayten Heuberger (Sis) 1:06.95; (2) David Riggs (SA) 1:28.15; (3) Jacob Kennedy (SH) 1:34.82 (1:25.42); (4) Shayne Schuster (SH) 2:03.65 (1:51.39).

100 Breaststroke – (1) Vasili Karatzas (Dallas) 1:18.66; (2) Joseph Souza (Sis) 1:21.37; (3) Gabriel Carrol (SA) 1:28.86; (4) Bill Hawken (SH) 1:30.97.

400 Freestyle Relay – (1) Sweet Home (RJ Abbott, Ben Tolman, Shayne Schuster, Jacob Kennedy) 5:38.06.

Total
0
Share